Mobile menu

22 вересня 2001 року, в день 60-ї річниці з початку підпільно-партизанського руху в Україні в роки Великої Вітчизняної війни, у нашій країні вперше відзначався День партизанської слави, встановлений Указом Президента України № 1020/2001 від 30.10.2001.

Свято партизанської слави встановлено в Україні "...на підтримку ініціативи ветеранів війни та з метою всенародного вшанування подвигу партизанів і підпільників у період Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років, увічнення їхньої пам'яті...". 

 

22 вересня 2016 року в читальному залі Шполянської ЦБС відзначили День партизанської слави за участю заступника голови районної ради Лідії Татариної та начальника відділу культури і туризму Анатолія Лозового. Участь в заході також взяли представники районної державної адміністрації, районної ради, громадськості району, учні Шполянської загальноосвітньої школи №1.

 

З вітальними словами до присутніх звернувся голова районної ради ветеранів Володимир Пустовіт. Вітаючи присутніх з нагоди свята він зазначив, що всі українці висловлюють щирі слова подяки воїнам-визволителям, а в їх числі й партизанам, завдяки яким вдалося звільнити Україну від німецько-фашистських загарбників в роки Великої Вітчизняної війни. Це – державне визнання внеску народних месників у велику Перемогу над нацизмом, відновлення історичної справедливості щодо масової участі українського народу у визвольній боротьбі проти гітлерівської навали. Це – свято людей сильних духом і з чистою совістю, які не шкодували життя для перемоги над ненависним ворогом. Нині, відзначаючи День партизанської слави, ми віддаємо шану тим, хто під час окупації не скорився, став на шлях збройної боротьби з жорстоким ворогом. Ми складаємо шану ветеранам-патріотам: і тим, хто не дожив до наших днів, і тим, хто через усе життя проніс біль від ран, від втрати бойових побратимів, гіркі спогади про труднощі партизанських стежок.

Про історію виникнення партизанського руху присутнім доповів вчитель історії Шполянської школи №1 Віктор Шевчук, який повідав, що організація руху опору в Україні проти німецьких окупантів та їх союзників у 1941—1942 роках була пов’язана з величезними труднощами. Офіційна концепція війни "малою кров’ю на ворожій території", що панувала напередодні війни, не передбачала дій партизанських загонів. Партизанський рух в Україні набув масовості з кінця 1942 року. Такий активний спротив окупаційному режиму з боку мирного населення виник внаслідок нещадного терору, масових вбивств, геноциду єврейського населення, вивезення молоді до Німеччини на примусові роботи.

Також до присутніх звернувся краєзнавець з Лебедина Іван Єлінецький із інформацією про діяльність руху Опору в Лебедині, Іскреному та інших селах Шполянщини. Також він повідомив про діяльність окремих груп партизанів в лісах на території нашого району.

На завершення заходу місцевий активіст Віктор Денисюк поділився своїми спогадами та продекламував свого власного вірша на сьогоднішню тематику.