Mobile menu

У Товмачі втретє пройшов історико-просвітницький  фестиваль "Товмацький курінь", приурочений до 121-річчя з дня народження холодноярського отамана Івана Лютого-Лютенка, 100-річчя Вільного козацтва та 250-річчя визвольного руху Коліївщини.

 Розпочався фестиваль в суботу, 29 червня, урочистим відкриттям. Товмацький сільський голова Сергій Коваль  ознайомив присутніх із планом та дав старт проведенню фестивалю "Товмацький курінь". Урочисте підняття державного прапора України, прапорів Холодноярської республіки та ГО "Товмацький курінь" здійснили учасники антитерористичної операції на Сході України. Жителі села, гості, заступник голови районної ради Лідія Татарина, керівник соціальних проектів МХП Ірина Ванникова та громадські активісти поклали квіти до погруддя Генію українського народу Тарасу Шевченку.

Вже стало традицією, що кожного року громадська організація "Товмацький курінь" дивує гостей фестивалю якоюсь новинкою. Так сталося і на цей раз – сільський голова Сергій Коваль разом з головою громадської організації "Товмацький курінь" Дмитром Вовком та головою районної організації воїнів АТО Віктором Савчуком, за допомогою спонсорів та меценатів, підготували сюрприз та для жителів села Товмач та гостей фестивалю –відремонтували та облаштували Гайдамацьку криницю. За переказами з неї пили воду ще в сиву давнину козаки та чумаки, які проїжджали через Товмач. Користувалися нею і повстанці, які воювали із москальськими зайдами в минулому столітті в окрузі.

 Урочистою ходою пройшли учасники фесту від центру Товмача до відреставрованої криниці. Після виступу Сергія Коваля чин освячення криниці виконали священики Української православної Церкви Київського Патріархату Шполянського благочиння. Отець Роман Саламатін виступив перед мирянами з короткою промовою,  а депутат районної ради отець Ігор Лозіцький водою із освяченої криниці окропив всіх присутніх на святі. 

Свято продовжилося для молоді традиційним "Надвечір`ям" –  футбольним турніром та змаганнями із кульової стрільби, де взяли участь команди із Шполи, Водяного, Соболівки, Товмача, Мар`янівки, також до них приєдналися члени Національного корпусу. Молодь мала змогу переглянути документальний фільм про історичні події в Холодному Яру, дізнатися детальніше про отаманів-земляків. А родинний гурт Павленків "Seven Days" із Городища подарували публіці свою чудову концертну програму.

Наступного дня до Товмача прибули почесні гості — президент історичного клубу "Холодний Яр" Роман Коваль, батько національного бестселера Василь Шкляр, автор і виконавець власних пісень В’ячеслав Купрієнко, громадський діяч, митець і меценат Валерій Мартишко, кобзар Тарас Силенко, рок-музикант Василь Лютий, поет Віктор Подорога, гурт "Тінь сонця" на чолі з Сергієм Василюком,  побратими сільського голови по АТО та багато інших видатних людей.

Центральна алея та паркова зона села заповнились цікавими осередками з виставками-продажем виробів народних умільців, працівники Станції юних техніків давали майстер-класи всім присутнім, особливо багато було бажаючих повчитися гончарській справі у майстра своєї справи Станіслава Мазурика. Найбільш людно було біля книжних розкладок Василя Шкляра та Романа Коваля, бажаючі мали змогу отримати підписи авторів на придбаних книгах. 

 Юні учасники фестивалю відразу окупували експозиції військових експонатів Олега Бойка із Шампані, а також козацьких експонатів Олега Голуба і Козацького куреня. 

Громадські активісти пронесли центром 21-метрове жовто-блакитне полотно під пісню про Товмацький курінь, яку зі сцени виконав заслужений працівник культури Дмитро Вовк – цим і був даний старт другому дню фестивалю.

Сальва із козацької гармати, постріли кулемету "Максим" та показовий виступ ансамблю "Еліт" передували офіційному виступу священників Української православної Церкви Київського Патріархату Шполянського благочиння, які благословили фестиваль.

Особливістю нинішнього фестивалю стала народна премія імені Івана Лютого-Лютенка. Першими лауреатами стали Роман Коваль у номінації "Публіцистика, наукові дослідження", Василь Шкляр — у номінації "Література, мистецтво" та Валерій Мартишко — у номінації "Громадська діяльність". Кошти на премію надали небайдужі українці. Також урочистою відзнакою було відзначено спонсора фестивалю, депутата районної ради Василя Вареника. Після щирих привітань розчулений Василь Вареник подякував за таку нагороду та зауважив, що це нагородили не тільки його, а й його діда – повстанця із загону отамана Яблунька. 

 Учасників фестивалю привітала заступник голови районної ради Лідія Татарина, яка подякувала ідейним натхненникам Товмацького куреня та висловила надію, що фестиваль буде постійно вдосконалюватися та збільшувати лави своїх прихильників.

Також Лідія Татарина представила учасникам фестивалю заступника директора Українського державного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді Дмитра Омельченка – автора Положення про Всеукраїнську краєзнавчу  акцію учнівської молоді « Українська революція: 100 років надії і боротьби». 

До присутніх звернулись громадський діяч, поетеса, депутат обласної ради Валентина Коваленко, наш земляк Анатолій Морозов — український історик, доктор історичних наук, професор, дійсний член Української академії історичних наук, завідувач кафедри археології та спеціальних галузей історичної науки Черкаського національного університету ім. Б. Хмельницького. 

Тепер настав час митців – і Роман Коваль запрошує на сцену кобзаря Тараса Силенка, який виконує українські народні пісні та пісні на слова Тараса Шевченка, музиканта, композитора Василя (Живосила) Лютого, який порадував присутніх виконанням своєї пісні "Холодний Яр", а Валерій Мартишко виконав пісню "Їдуть наші на Донбас". Також свій концерт присутнім презентував гурт "Тінь сонця" на чолі із керівником  Сергієм Василюком та Заслужена артистка України співачка, волонтер, засновник Народної філармонії,  родом із села Сигнаївка, Руслана Лоцман, яка "пішла в народ" і виконувала свої пісні безпосередньо серед гурту шанувальників української пісні.

 Час фестивалю вже йшов до полудня, зі сцени виступали ансамбль Товмацького сільського Будинку культури під керівництвом Анатолія Козленка, колективи зі Шполянщини у рамках гала-концерту районного пісенного фестивалю "Свою Україну любіть!" а гостинні товмацькі господині під мудрим керівництвом секретаря сільської ради Галини Гетьман пригощали всіх бажаючих запашною гайдамацькою кашею.

Фестиваль закінчується, в цьому році, він приніс дуже багато нових вражень, тому ми не прощаємося, а каже "До побачення Товмач, До нових зустрічей, Курінь"!